Parasetamoli: käyttöohjeet aikuisille ja lapsille

Parasetamoli on yksi yleisimmistä kipulääkkeistä ja antipyreettisistä lääkkeistä. Se on osa erilaisia ​​kipulääkkeitä ja useita lääkkeitä, joita käytetään vilustumiseen.

Alentaa tehokkaasti lämpötilaa ja poistaa kipua. Lisäksi se selviytyy hyvin päänsärkyä, hampaiden kipua, kuukautiskipua ja neuralgiaoireita vastaan. Lääkkeen pääasiallinen etu on alhainen toksisuus.

WHO: n mukaan sitä pidetään yhtenä turvallisimmista ja tehokkaimmista lääkkeistä ja sitä käytetään laajalti lasten hoidossa.

Clinico-farmakologinen ryhmä

Kipulääke. Sillä on kipua lievittävä, antipyreettinen ja heikko anti-inflammatorinen vaikutus.

Apteekkien myyntiehdot

Vapautettu ilman lääkärin määräystä.

Kuinka paljon Paracetamol maksaa apteekeissa? Keskihinta on 10 ruplaa.

Vapauta muoto ja koostumus

Seuraavia parasetamolin annosmuotoja tuotetaan:

  • Tabletit: valkoinen, jossa on kermanvärinen sävy tai valkoinen, litteä sylinterimäinen ja jossa on riski ja viisto (10 kappaletta läpipainopakkauksessa tai soluttomassa pakkauksessa; 2 tai 3 pakkausta pahvipakkauksessa);
  • Peräsuoliset peräpuikot lapsille: torpedo-muotoiset, valkoisesta kellertävään tai kermanväriseen sävyyn valkoiseen (5 kpl. Läpipainopakkauksissa; 2 pakkausta pahvilaatikkoon);
  • Siirappi (100 ml pulloissa; 1 pullo pakkauksessa);
  • Suspensio oraalista antoa varten (100 ml tummissa lasipulloissa, joissa on mukana annostelusäiliö; 1 kartonkikoteloon).

1 tabletti sisältää:

  • Vaikuttava aine: parasetamoli - 200 tai 500 mg;
  • Apukomponentit: laktoosi (maitosokeri), steariinihappo, perunatärkkelys, gelatiini.

5 ml siirappia sisältää:

  • Vaikuttava aine: parasetamoli - 24 mg;
  • Apukomponentit: vesi, natriumbentsoaatti, aromaattiset lisäaineet, riboflaviini, etyylialkoholi, propyleeniglykoli, trisubstituoitu natriumsitraatti, sitruunahappo, sorbitoli, sokeri.

5 ml suspensiota sisältää:

  • Vaikuttava aine: parasetamoli - 120 mg;
  • Apukomponentit: puhdistettu vesi, appelsiini- tai mansikka-aromi, ruoka-sorbitoli (sorbitoli), glyseroli (glyseriini), sakkaroosi (sokeri), propyleeniglykoli, metyyliparahydroksibentsoaatti (nipagiini), ksantaanikumi (ksantaanikumi), kohdegeelimaksaali natrium).

1 peräpuikko sisältää:

  • Vaikuttava aine: parasetamoli - 100 mg;
  • Apukomponentit: kiinteä rasvapohja.

Farmakologinen vaikutus

Parasetamoli viittaa analgeettisen antipyreettisen ryhmän lääkkeisiin, toisin sanoen särkylääkkeisiin ja antipyreettisiin aineisiin. Analgeettisen ja antipyreettisen vaikutuksen lisäksi lääkkeellä on myös lievä anti-inflammatorinen vaikutus.

Parasetamolin farmakologisen vaikutuksen mekanismi liittyy sen kykyyn hidastaa prostaglandiinien synteesiä ja vaikuttaa hypotalamuksen termoregulointikeskukseen. Lääkettä käytettäessä lääkkeen maksimipitoisuus veriplasmassa havaitaan 10–60 minuutin kuluttua.

Käyttöaiheet

Mikä auttaa? Parasetamolia määrätään heikon tai kohtalaisen vaikean kivun oireyhtymän oireenmukaiseen hoitoon, jolla on erilainen alkuperä ja sijainti.

Yleisimpiä merkkejä tämän lääkkeen aloittamisesta ovat kuitenkin kohonnut ruumiinlämpötila (hypertermia) kylmyyden ja virussairauksien taustalla sekä kipu (aching) luut ja lihakset, joilla on flunssa ja muut ARVI.

Sairaudet ja olosuhteet, joissa asetaminofeenia suositellaan:

  • hermosärky;
  • määritelty alkuperää oleva kuume;
  • iskias;
  • niveltulehdus;
  • hammassärky;
  • päänsärky (mukaan lukien migreeni);
  • nivelkipu (nivelkipu);
  • lihaskipu;
  • algomenorrhea (tuskalliset jaksot).

Vasta

Vasta-aiheita ovat:

  • yksilöllinen yliherkkyys (yliherkkyys) vaikuttavalle aineelle;
  • "Aspiriini-triad" (yhdistelmä NSAID-lääkkeitä, keuhkoputkia ja toistuvia nenän polyposiksia ja paranasaalisia niloja);
  • tulehdussairaudet, ruoansulatuskanavan eroosio ja haavaumat;
  • ruoansulatuskanavan verenvuoto;
  • vaikea munuaisten vajaatoiminta;
  • diagnosoitu hyperkalemia;
  • enintään 6-vuotiaita pillereitä varten;
  • sepelvaltimon ohitusleikkauksen jälkeen.

Erityistä varovaisuutta hoidettaessa tätä lääkettä on noudatettava seuraavissa sairauksissa ja patologisissa tiloissa:

  • krooninen alkoholismi ja alkoholin maksavauriot;
  • iskeeminen sydänsairaus ja krooninen sydämen vajaatoiminta;
  • aivoverisuonitauti;
  • perifeeriset valtimotaudit;
  • munuaisten ja maksan vajaatoiminta.

Diabeteksessa ei ole suositeltavaa ottaa parasetamolia siirapin muodossa.

Käyttö raskauden ja imetyksen aikana

Tarvittaessa käytön aikana raskauden ja imetyksen aikana (imetys) tulee harkita huolellisesti hoidon odotettuja hyötyjä äidille ja mahdollisia riskejä sikiölle tai lapselle.

  1. Paratsetamoli tunkeutuu istukan esteeseen. Tähän mennessä paracetamolin vaikutuksia ihmisiin sikiöön ei ole havaittu.
  2. Parasetamoli erittyy äidinmaitoon: maidon pitoisuus on 0,04-0,23% äidin ottamasta annoksesta.

Kokeellisissa tutkimuksissa paracetamolin embryotoksisia, teratogeenisiä ja mutageenisia vaikutuksia ei ole osoitettu.

Annostus ja käyttömenetelmä

Käyttöohjeet osoittavat, että Paracetamol-tabletit on määrätty suun kautta.

  1. Aikuiset ja yli 15-vuotiaat lapset, kerta-annos - 500 mg; suurin yksittäinen annos - 1000 mg. Suurin päiväannos on 4000 mg.
  2. Yli 12-vuotiaana (yli 40 kg painavalla painolla) kerta-annos on 500 mg, suurin päivittäinen annos 2000-4000 mg.
  3. 9–12-vuotiaana (paino enintään 40 kg) annos 500 mg, päivittäinen enimmäisannos 2000 mg.
  4. 6–9-vuotiaat lapset (joiden paino on 22-30 kg: yksi annos riippuu lapsen ruumiinpainosta ja on 250 mg, enimmäisannos on 1000-1500 mg.

Suositeltava annos lääkkeen annosten välillä on 6-8 tuntia (vähintään 4 tuntia).

Hoidon kesto on enintään 3 päivää antipyreettisenä ja enintään 5 päivän ajan anestesia-aineena.

Lääkäri päättää lääkehoidon jatkumisen tarpeesta.

Haittavaikutukset

Lääkkeen toiminta rikkoo ohjeita, annos aiheuttaa sivuvaikutuksia. Yliannostus voi aiheuttaa:

  • maksan tai munuaisten vajaatoiminta;
  • ihottuma, punoitus, "nokkosihottuma". Allergialla huumeelle on usein tällaisia ​​ulkoisia ilmentymiä;
  • vatsakipu. Vatsa reagoi epänormaaliin saantiin tai yliannostukseen;
  • unelias, haluat nukkua. Tilan syynä on matala paine;
  • veren glukoosi-, hemoglobiinitason jyrkkä lasku.

Jos annosta ei ole rikottu tai virheellinen pääsy tulee välittömästi kutsua ambulanssi.

yliannos

Kun tabletteja käytetään pitkällä aikavälillä suurina annoksina, potilaalla kehittyy nopeasti yliannostuksen oireita, jotka ilmenevät kliinisesti ilmenevinä edellä kuvattujen sivuvaikutusten lisääntymisenä ja maksan vajaatoiminnan kehittymisenä.

Jos suuri määrä tabletteja nautitaan vahingossa, potilaan on huuhdeltava vatsa mahdollisimman pian ja toimitettava se sairaalaan. Tarvittaessa oireenmukaista hoitoa. Parasetamolin vastalääke on N-asetyyliteriini, joka annetaan oraalisesti tai laskimoon.

Erityiset ohjeet

Parasetamolin pitkäaikaisessa käytössä on välttämätöntä kontrolloida perifeerisen veren mallia ja maksan toimintakykyä.

Sitä käytetään varoen potilailla, joilla on heikentynyt maksan ja munuaisten toiminta, hyvänlaatuinen hyperbilirubinemia sekä vanhukset.

Sitä käytetään premenstruaalisen jännityksen oireyhtymän hoitoon yhdessä pamabromin (diureetin, ksantiinijohdannaisen) ja mepyramiinin (histamiini H1 -reseptorin salpaajan) kanssa.

Huumeiden vuorovaikutus

Kun sitä käytetään samanaikaisesti:

  1. aktiivihiili vähentää parasetamolin hyötyosuutta.
  2. kanssa urikozuricheskimi tarkoittaa vähentää niiden tehokkuutta.
  3. diatsepaamin kanssa voi vähentää diatsepaamin erittymistä.
  4. karbamatsepiinin, fenytoiinin, fenobarbitaalin, primidonin kanssa paracetamolin teho vähenee, mikä johtuu sen metabolian (glukuronisaation ja hapettumisprosessin) lisääntymisestä ja eliminaatiosta elimistöstä. Hepatotoksisuuden tapauksia, joissa käytetään samanaikaisesti parasetamolia ja fenobarbitaalia, kuvataan.
  5. alle 1 tunnin kuluttua parasetamolin ottamisesta viimeksi mainitun imeytymistä voidaan vähentää.
  6. lamotrigiinin kanssa lamotrigiinin eliminaatio elimistöstä lisääntyy kohtalaisesti.
  7. antikoagulanttien kanssa, protrombiiniajan lisääntyminen on vähäinen tai kohtalainen.
  8. antikolinergisten aineiden kanssa paracetamolin imeytymisen väheneminen on mahdollista.
  9. suun kautta otettavien ehkäisyvälineiden avulla parasetamolin erittyminen kehosta kiihtyy ja sen kipulääke voi heikentyä.
  10. metoklopramidin kanssa on mahdollista lisätä parasetamolin imeytymistä ja lisätä sen pitoisuutta veriplasmassa.
  11. probenecidin kanssa paratsetamolipuhdistuman väheneminen on mahdollista; rifampisiini, sulfiinipyratsoni - parasetamolin puhdistuman mahdollinen lisääntyminen sen metabolian lisääntymisen vuoksi maksassa.
  12. maksan mikrosomaalisten entsyymien indusoijilla, joilla on hepatotoksinen vaikutus, on olemassa riski paracetamolin hepatotoksisen vaikutuksen tehostamisesta.
  13. etinyyliestradiolin kanssa paracetamolin imeytyminen suolistosta.
  1. On kuvattu tapauksia, joissa paratsetamolin toksisia vaikutuksia ilmenee samanaikaisesti isoniatsidin kanssa.
  2. On raportoitu mahdollisuudesta lisätä zidovudiinin myelodepressiivistä vaikutusta, kun sitä käytetään paratsetamolin kanssa. On kuvattu vakavan toksisen maksavaurion tapaus.

Arviot

Otimme joitakin arvioita ihmisistä, jotka käyttivät lääkettä Paracetamol:

  1. Igor. Minulla on aina paracetamolia kanssani, olen usein tiellä, työ liittyy matkoihin, ja tämä lääke on aina saatavilla ensiapupakkauksessa. Hän pelasti minut monta kertaa. Otan sen päänsärkyä ja hammastahnaa varten. Hyvin lyö lämpötilan, parantaa nopeasti terveyttä ja toisin kuin aspiriinilla, sillä ei ole haitallista vaikutusta mahaan. Se on melko edullinen ja myydään missä tahansa apteekissa.
  2. Margarita. Tiedän ongelman ihosta ensiksi. Käsittelen akneä puhujan kanssa, jota teen parasetamolin ja boorihapon perusteella. Yhdessä nämä lääkkeet lievittävät täydellisesti tulehdusta, poistavat punoitusta ja kuivuttavat ihottumaa. Kuulin, että se on erittäin hyvä tabletti poistamaan hammassärky ja vatsakrampit kuukautisten aikana.
  3. Sasha. Paracetamolitabletti ja ne eivät tarvitse ylimääräisiä lääkkeitä lämpötilaan, ja kaikki nämä jauheet, jotka hän saapuu, ovat vain härkä, laimennetaan millä tahansa muulla kemialla myydä kalliimpia. Kaikki nämä Nurofena, Theraflu ja muut. Juo puhdasta Paracetamolia ja siellä on onnea ja terveyttä.

analogit

Parasetamolissa on monia analogeja, jotka sisältävät saman vaikuttavan aineen. Niitä valmistaa eri lääkealan yritykset eri tuotenimillä. Tässä on vain muutamia parasetamolianalogeja:

  • Atsetofen
  • Aminadol
  • Aminofen
  • Apamid
  • Apanol
  • Biotsetamol
  • Valadol
  • Valorin
  • Deminofen
  • Dolamin
  • Metamol
  • Mialgin
  • Paramol
  • Panadol Junior
  • Pirinazin
  • Tempramol
  • Febridol
  • Hemtsetafen
  • Tselifen
  • Efferalgan

Ennen kuin käytät analogeja, ota yhteys lääkäriisi.

Mikä on parempi: Parasetamoli tai Ibuprofeeni?

Ibuprofeenilla (Nurofen) on laajempi vaikutusalue ja suotuisammin paracetamoliin verrattuna vaikuttaa lämpötilan käyrään. Sen käytön vaikutus tulee nopeammin (15 - 25 minuutin kuluttua) ja kestää pidempään (jopa 8 tuntia), lisäksi lääkettä pidetään vähemmän haitallisena ja vähemmän todennäköisesti aiheuttaa allergisia reaktioita. Ibuprofeeni paremmin kuin sen vastapuoli poistaa kriittisesti korkean lämpötilan. Jälleen kerran (verenpaineen hallitsemiseksi) sitä käytetään paljon harvemmin kuin parasetamolia.

Antipyreettisen vaikutuksen vahvuus on vertailukelpoinen, mutta ibuprofeeni lisäksi analgeettisten ja antipyreettisten vaikutusten lisäksi lievittää tehokkaasti myös tulehdusta perifeerisissä kudoksissa. Tämä johtuu siitä, että parasetamoli toimii pääasiassa keskushermostoon, ja ibuprofeeni estää Pg: n synteesiä, ei niinkään keskushermostoon, kuten tulehdetuissa perifeerisissä kudoksissa. Toisin sanoen, jos kyseessä on vaikea perifeerinen tulehdus, valinta olisi tehtävä Nurofenin ja muiden ibuprofeenipohjaisten lääkkeiden hyväksi.

Vastauksena kysymykseen "Mitä valita, Paracetamol tai Nurofen?" Lääkärit suosittelevat pienten lasten hoidon aloittamista Ibuprofeenin monoterapiassa. Vähennä tarvittaessa lämpötilaa nopeasti, voit käyttää mitä tahansa lääkkeitä. Seuraava hoito on sovittava lääkärin kanssa. Sinun pitäisi olla tietoinen siitä, että ibuprofeenin peräpuikot ovat vasta-aiheisia lapsille, joiden paino on enintään 6 kg, ja suspensio lapsille enintään 3 kuukautta.

Säilytysolosuhteet ja säilyvyys

Lääke missä tahansa annosmuodossa vapautetaan ilman reseptiä. Parasetamolin säilyvyysaika on:

  • Peräpuikot - 2 vuotta 15 ° C: n lämpötiloissa;
  • Tabletit - 3 vuotta 25 ° C: n lämpötiloissa;
  • Siirappi, oraaliliuos ja suspensio - 2 vuotta lämpötilassa 25 ° C asti.

Paracetamol annos aikuinen

Parasetamolia pidetään turvallisimpana lääkkeenä, jolla on voimakas antipyreettinen ominaisuus, kohtalainen analgeettinen ja heikko anti-inflammatorinen. Paracetamolin päivittäinen annos aikuisille on enintään 4 grammaa, mutta yleensä lääkärit suosittelevat enintään 2 grammaa, joka on jaettava 4-5 annokseen.

Ilmoitetusta turvallisuudesta huolimatta on välttämätöntä noudattaa tarkasti erikoislääkärin määräämää tai abstraktisti määrättyä annosta itsehoitolla. Huumeiden väärinkäytön yhteydessä saattaa ilmetä haittavaikutuksia. Paracetamolin usein käyttämätön käyttö, jopa pieninä annoksina, auttaa vähentämään immuniteettia, allergisten reaktioiden kehittymistä, astmaa ja maksan vajaatoimintaa.

Lääkkeen ominaisuudet

Parasetamoli (Paracetamolum) on laaja-alainen ei-hormonaalinen anti-inflammatorinen lääke, jolla poistetaan sellaisia ​​oireita kuin hypertermia, erilainen luonne ja alkuperä, kipulääkkeet monissa akuuteissa ja kroonisissa sairauksissa. On muistettava, että aikuisilla ja lapsilla ei ole terapeuttista vaikutusta, toisin sanoen se ei vaikuta patologisten oireiden ilmaantumiseen. Niinpä vakavan taudin läsnäolo on monimutkaisen hoidon kohteena, jonka korkean pätevyyden omaava asiantuntija määrittelee sarjan tutkimusten jälkeen. Parasetamoli voi tässä tapauksessa vain helpottaa taudin kliinisiä ilmenemismuotoja.

Tämä lääke on hyvin suosittu eri ikäryhmissä. Parasetamoli tunnustetaan turvallisimmaksi lääkkeeksi, jolla on seuraavat ominaisuudet:

  • voimakas antipyreettinen vaikutus (mutta joskus sinun täytyy lisätä yhden annoksen Paracetamolia tehokkaammin ja nopeasti poistamaan hypertermiaa);
  • lievä kipulääkitys;
  • minimaalinen anti-inflammatorinen aine, joka ilmenee yleisen tilan paranemisena kehon lämpötilan laskun taustalla ja kivun eliminoinnilla.
Ihmisen ruoansulatuskanavaan pääsy imeytyy nopeasti ylempään ohutsuoleen, mikä aiheuttaa vaikutuksen alkamisen 20-30 minuutin kuluessa. Vaikuttavalla aineella on masentava vaikutus hypotalamuksen termoregulointikeskukseen ja reseptoreihin, jotka havaitsevat eri lokalisoinnin kipua. Lääkkeen anti-inflammatorinen ominaisuus ilmenee yleisenä parannuksena hyperthermian ja kipu-oireyhtymän eliminaatiotilanteessa ilman suoraa vaikutusta tulehdukselliseen keskittymiseen.

Annokset lääkkeen

Lapselle Paracetamolin annos lasketaan yksilöllisesti ottaen huomioon ikä ja paino, kun taas aikuiset ja nuoret käyttävät yleensä 200, 325 ja 500 milligrammaa tabletteja. Kerta-annos lääkitystä voidaan suurentaa voimakkaan kipu tai korkea kuume, mutta ei yli 1 grammaa. Kun sairauden oireiden vakavuus, joka ilmenee hypertermian, vilunväristysten, nivelten kipuina tai kipuna tietyssä patologisen prosessin paikannuspaikassa, saa käyttää enintään 4 gramman lääkeainetta. Moninkertaisuus on 4-5 kertaa päivässä 4 tunnin välein. Jos oireet vähenevät tai häviävät, voit ohittaa seuraavan lääkeannoksen.

Aikuisen paracetamolin kerta-annos on 400-500 mg käyttöohjeiden mukaan, mutta käytännössä lääkärit sallivat 800–1000 mg: n, mutta kerran ja vain hätätilanteessa yli 40 asteen kehon lämpötilassa. Myös kehon massaindeksi otetaan huomioon, eli mitä pienempi on, sitä vähemmän lääkeainetta voidaan juoda kerralla.

varoitukset

Paracetamoliannos aikuisille voi nousta tai laskea ottaen huomioon hoitavan lääkärin suositukset tai lääkkeen ohjeet. Mutta annosten määrän pienentäminen tai aikajaksojen huomiotta jättäminen voi aiheuttaa lääkkeen yliannostuksen. Parasetamolimyrkytyksen tärkeimmät oireet ovat:

  • epigastrinen kipu, pahoinvointi ja oksentelu;
  • huimaus ja sekavuus;
  • munuaisten vajaatoiminta;
  • maksan kooma;
  • allerginen reaktio;
  • verijärjestelmän toimintojen rikkominen.
Lämpötilassa parasetamolin annos voi vaihdella, mutta lääkärin kanssa on kuultava lääkkeen yliannostukseen liittyviä haittavaikutuksia.

Artikkeli on vahvistettu
Anna Moschovis on perhelääkäri.

Löysin virheen? Valitse se ja paina Ctrl + Enter

parasetamoli

◊ Tabletit ovat valkoisia tai lähes valkoisia, pyöreitä, litteitä, sylinterimäisiä, viistoon ja riskialttiita.

Apuaineet: laktoosimonohydraatti - 37 mg, povidoni K25 - 36 mg, kroskarmelloosinatrium - 24 mg, magnesiumstearaatti - 3 mg.

10 kpl. - Kontuurisolupaketit (1) - pahvipakkaukset.
10 kpl. - Contour cell -paketit (2) - pahvipakkaukset.
10 kpl. - ääriviivapaketit (3) - pahvipakkaukset.
10 kpl. - Kontuurisolupaketit (4) - pahvipakkaukset.
10 kpl. - Contour cell -paketit (5) - pahvipakkaukset.
10 kpl. - ääriviivapaketit (6) - pahvipakkaukset.
10 kpl. - Kontuurisolupaketit (7) - pahvipakkaukset.
10 kpl. - Kontuurisolupaketit (8) - pahvipakkaukset.
10 kpl. - kontuurisolupaketit (9) - pahvipakkaukset.
10 kpl. - Contour cell -paketit (10) - pahvipakkaukset.
10 kpl. - Contour cell -paketit (20) - pahvipakkaukset.
10 kpl. - Contour cell -paketit (30) - pahvipakkaukset.
10 kpl. - ääriviivapaketit (40) - pahvipakkaukset.
10 kpl. - Muotoillut solupaketit (50) - pahvipakkaukset.
10 kpl. - Contour cell -paketit (60) - pahvipakkaukset.
10 kpl. - muotoillut solupaketit (70) - pahvipakkaukset.
10 kpl. - Contour cell -paketit (80) - pahvipakkaukset.
10 kpl. - muotoillut solupaketit (90) - pahvipakkaukset.
10 kpl. - Contour cell -paketit (100) - pahvipakkaukset.
20 kpl. - Kontuurisolupaketit (1) - pahvipakkaukset.
20 kpl. - Contour cell -paketit (2) - pahvipakkaukset.
20 kpl. - ääriviivapaketit (3) - pahvipakkaukset.
20 kpl. - Kontuurisolupaketit (4) - pahvipakkaukset.
20 kpl. - Contour cell -paketit (5) - pahvipakkaukset.
20 kpl. - ääriviivapaketit (6) - pahvipakkaukset.
20 kpl. - Kontuurisolupaketit (7) - pahvipakkaukset.
20 kpl. - Kontuurisolupaketit (8) - pahvipakkaukset.
20 kpl. - kontuurisolupaketit (9) - pahvipakkaukset.
20 kpl. - Contour cell -paketit (10) - pahvipakkaukset.
20 kpl. - Contour cell -paketit (20) - pahvipakkaukset.
20 kpl. - Contour cell -paketit (30) - pahvipakkaukset.
20 kpl. - ääriviivapaketit (40) - pahvipakkaukset.
20 kpl. - Muotoillut solupaketit (50) - pahvipakkaukset.
20 kpl. - Contour cell -paketit (60) - pahvipakkaukset.
20 kpl. - muotoillut solupaketit (70) - pahvipakkaukset.
20 kpl. - Contour cell -paketit (80) - pahvipakkaukset.
20 kpl. - muotoillut solupaketit (90) - pahvipakkaukset.
20 kpl. - Contour cell -paketit (100) - pahvipakkaukset.
10 kpl. - pankit (1) - pakkaukset.
20 kpl. - pankit (1) - pakkaukset.
30 kpl - pankit (1) - pakkaukset.
40 kpl. - pankit (1) - pakkaukset.
50 kpl. - pankit (1) - pakkaukset.
100 kappaletta - pankit (1) - pakkaukset.

Kipulääke. Sillä on kipua lievittävä, antipyreettinen ja heikko anti-inflammatorinen vaikutus. Vaikutusmekanismi liittyy prostaglandiinisynteesin estoon, joka on hallitseva vaikutus lämpöregulaation keskustaan ​​hypotalamuksessa.

Nielemisen jälkeen parasetamoli imeytyy nopeasti ruoansulatuskanavasta, pääasiassa ohutsuolessa, pääasiassa passiivisella kuljetuksella. 500 mg: n kerta-annoksen jälkeenmax veriplasmassa se saavutetaan 10-60 minuutissa ja on noin 6 μg / ml, sitten vähitellen pienenee ja 6 tunnin kuluttua se on 11-12 μg / ml.

Levitetään laajasti kudoksissa ja pääasiassa kehon nesteissä, paitsi rasvakudoksessa ja aivo-selkäydinnesteessä.

Proteiiniin sitoutuminen on alle 10% ja kasvaa hieman yliannostuksen myötä. Sulfaatti- ja glukuronidimetaboliitit eivät sitoutuudu plasman proteiineihin edes suhteellisen suurina pitoisuuksina.

Parasetamoli metaboloituu pääasiassa maksassa konjugoimalla glukuronidin kanssa, konjugoitumalla sulfaatin kanssa ja hapettamalla maksan oksidaasien ja sytokromi P450: n kanssa.

Hydroksyloitua negatiivista vaikutusta omaavaa metaboliittia, N-asetyyli-p-bentsokinoni-imiiniä, joka muodostuu hyvin pieninä määrinä maksassa ja munuaisissa sekoitettujen oksidaasien vaikutuksen alaisena ja joka yleensä detoksifioidaan sitomalla glutationiin, voidaan kuumentaa paratsetamolin yliannostuksella ja aiheuttaa kudosvaurioita.

Aikuisilla suurin osa parasetamolista liittyy glukuronihappoon ja vähäisemmässä määrin rikkihappoon. Näillä konjugoiduilla metaboliiteilla ei ole biologista aktiivisuutta. Ennenaikaisia ​​vauvoja, vastasyntyneitä ja ensimmäistä elinvuotta hallitsevat sulfaatin metaboliitti.

T1/2 on 1-3 tuntia, potilailla, joilla on maksakirroosi T1/2 hieman enemmän. Parasetamolin munuaispuhdistuma on 5%.

Erittyy virtsaan pääasiassa glukuronidi- ja sulfaattikonjugaattien muodossa. Alle 5% erittyy muuttumattomana parasetamolina.

Parasetamoli - tablettien ja siirappien käyttöohjeet aikuisille ja lapsille

Ei varmasti ole niin monia ihmisiä, jotka eivät olisi ainakin kerran elämässään olleet flunssa tai akuutteja hengitystieinfektioita. Varsinkin usein ihmiset kärsivät kylmyydestä syksy-talvikaudella, sateiden ja kylmän sään aikana. Ja taudin tunteita ei voida pitää miellyttävänä: kurkkukipu, päänsärky, nenä, yskä ja korkea kuume. Tässä tilassa on mahdotonta työskennellä tai levätä. Ja jopa yön uni on vaikeaa hengitystien kuumuuden ja ruuhkautumisen vuoksi. Ja lapset kärsivät kylmyydestä ja flunssasta vielä enemmän kuin aikuiset.

Toimintaperiaate

Onneksi on olemassa parannuskeino, että joka päivä lievittää miljoonien vilustumisten kärsimystä kaikkialla maailmassa. Tämä korjauskeino on paratsetamoli. Parasetamoli kuuluu kipulääkkeiden ja antipyreettisten aineiden luokkaan. Lisäksi sillä on heikko anti-inflammatorinen vaikutus.

Kemiallisen rakenteen perusteella se on aniliinin johdannainen ja se on yksi fenasetiinin tärkeimmistä metaboliiteista, aineesta, jota aiemmin on käytetty laajalti kipulääkkeenä ja antipyreettisenä aineena. Parasetamolin vaikutus vaikuttaa aivojen kivun ja lämpötilan säätelykeskuksiin ja prostaglandiinien synteesin tukahduttamiseen - fysiologisesti vaikuttaviin aineisiin, jotka vaikuttavat myös lämpötilan nousuun ja kipuherkkyyteen.

Lääke alkaa toimia hyvin nopeasti tunnin sisällä antamisen jälkeen. Se tunkeutuu helposti veri-aivoesteeseen. Suurin osa aineesta metaboloituu maksassa. Parasetamolia voidaan käyttää myös puhtaana analgeettina kivun lievittämiseksi, joka ei liity tulehdusprosessiin.

Parasetamolia myydään tällä hetkellä paitsi puhtaassa muodossa myös osana muita antipyreettisiä ja kipulääkkeitä, kuten Antigrippin, Panadol, Teraflu, Fervex ja jotkut muut.

Väärinkäsityksiä huumeesta

Monilla ihmisillä on väärinkäsitys lääkkeestä ja sen analogeista ja siitä, miten niitä käytetään.

Ensinnäkin on ymmärrettävä, että parasetamoli ei paranna kylmää tai flunssaa. Se ei vaikuta viruksiin tai bakteereihin, jotka aiheuttavat näitä sairauksia, eivätkä lisää immuniteettia. Sen tarkoituksena on vain lievittää taudin oireita - kipua ja kuumetta. Korjaavan aineen tulehdusta ehkäisevä vaikutus on myös erittäin heikko.

Toiseksi, paratsetamoli ja sen analogit eivät ole tarkoitettu tartuntatautien ehkäisyyn. Kun otetaan huomioon lääkkeen sivuvaikutusten suuri määrä, tällainen "ennaltaehkäisy" ja varojen jatkuva käyttö (yli viikon) voivat johtaa vakavaan myrkytykseen. Ota parasetamolia sairauden ajan ulkopuolelle.

Kolmanneksi ei aina ole välttämätöntä alentaa lämpötilaa sairauden aikana lääkkeellä. On syytä muistaa, että kuume on kehon suojaava reaktio, joka auttaa torjumaan infektiota. Lämpötilan alentaminen vain vaikeuttaa immuunijärjestelmää. Tämän seurauksena tauti kestää tavallista pidempään. Siksi on suositeltavaa käyttää antipyreettisiä lääkkeitä vain yli + 38 ° C: n lämpötiloissa, kun verenpaineesta tulee vaarallista keholle.

kuvaus

Pääasiallinen vapautumisen muoto on paratsetamolitabletit. Vaikuttavan aineen annos tableteissa voi olla erilainen - 200, 250, 325 tai 500 mg.

On olemassa myös annosmuotoja, kuten parasetamolikapseleita, parasetamolisiirappia ja paracetamolipitoista vauvan suspensiota. Suspensio erottuu siirapista sillä, että se ei sisällä sokeria. Parasetamoli lapsille siirapin ja parasetamolin suspensiossa sisältää 2,4% vaikuttavaa ainetta. Saatavilla on myös paracetamolin (lasten kynttilät) peräsuoliset peräpuikot. Kaikissa tapauksissa lääkkeen mukana on yksityiskohtainen yhteenveto, jota on suositeltavaa tutkia ennen käyttöä.

Parasetamolilla on useita käyttöaiheita:

  • Eri alkuperää olevat kiput
  • hermosärky
  • Tarttuva kuume
  • Rokotteen aiheuttama hypertermia
  • Yksilöllinen suvaitsemattomuus
  • Vaikea epänormaali maksan ja munuaisten toiminta
  • 1 raskauskolmannes
  • Krooninen alkoholismi

Paracetamol-tabletteja ei suositella alle 12-vuotiaille lapsille. Paracetamolia lapsille on saatavilla siirapin tai suspension muodossa.

2 ja 3 raskauskolmanneksessa lääkettä tulee käyttää varoen ja lääkärin valvonnassa. Koska parasetamoli kulkeutuu äidinmaitoon, sitä ei suositella käytettäväksi imetyksen aikana. Jos kuitenkin lääkkeen käyttö on välttämätöntä, lapsen pitäisi saada keinotekoinen ruokinta.

Kuva: Kzenon / Shutterstock.com

Parasetamolilla on paljon sivuvaikutuksia:

  • Anemian riski, verihiutaleiden ja leukosyyttien määrän muutokset
  • takykardia
  • Maksan ja munuaisten vajaatoiminta
  • Ripuli, pahoinvointi, oksentelu, ilmavaivat, vatsakipu
  • Allergiset reaktiot

Jos annos ylittää suurimman sallitun, se voi johtaa munuaisten ja maksan vakaviin toimintahäiriöihin, mahalaukun verenvuotoon.

koostumus

Saman vaikuttavan aineen lisäksi tabletti sisältää useita apukomponentteja:

  • tärkkelys
  • steariinihappo
  • laktoosi
  • kalsiumstearaatti
  • gelatiini
  • povidoni
  • Primogelia

Suspensio sisältää pääaineen lisäksi:

  • vesi
  • aromi
  • väriaine
  • glyseroli
  • sorbitolia
  • ksantaanikumi

Kynttilöissä käytetään vaikuttavan aineen lisäksi kiinteää rasvaa.

Yhteisvaikutukset muiden aineiden kanssa

Parasetamolia ei ole suositeltavaa ottaa samanaikaisesti barbituraattien, isoniatsidin, zidovudiinin kanssa, koska maksavaurioiden riski on lisääntynyt. Rifampisiini vähentää lääkkeen terapeuttista vaikutusta, ja aktiivihiili vähentää sen biologista hyötyosuutta.

Lääkkeen samanaikainen käyttö asetyylisalisyylihapon, kodeiinin ja kofeiinin kanssa parantaa näiden lääkkeiden terapeuttista vaikutusta.

Parasetamoli ja alkoholi

Viime aikoina kerätään yhä enemmän tietoja siitä, kuinka vaarallinen alkoholinkäyttö on samanaikaisesti huumeiden kanssa. Paratsetamoli ei ole jo liian maksautunut maksaan, mutta kun sitä käytetään samanaikaisesti etanolin kanssa, lääkkeen hepatotoksinen vaikutus lisääntyy useita kertoja. Siksi ei missään tapauksessa pidä käyttää alkoholia, myös kohtalaisina annoksina, lääkehoidon aikana! Ei ole harvinaista, että ihmiset joutuvat sairaalaan, jossa on vakavia maksavaurioita kylmän pillerin jälkeen ja lasillisen viiniä, jotka on otettu peräkkäin useita tunteja. Joten sinun pitäisi valita yksi kahdesta asiasta - joko parasetamolista tai alkoholista.

Käyttöohjeet aikuisille

Jos lääkäri ei ole määrittänyt eri hoito-ohjelmaa, tablettien tapauksessa aikuisten tulisi ottaa lääkettä kolme tai neljä kertaa päivässä. Annostus - 350-500 mg. Suurin päiväannos on 4 g, suurin kerta-annos on 1,5 g.

On parasta ottaa lääke 1-2 tunnin kuluttua aterian jälkeen. Lääkkeen ottaminen heti syömisen jälkeen hidastaa sen imeytymistä veriin.

Hoidon kesto ei saa ylittää 7 päivää.

Käyttöohjeet lapsille

Kuva: narikan / Shutterstock.com

Annostelussa lapsia käytettäessä tulee ottaa huomioon lapsen ruumiinpaino. Annos on suositeltavaa laskea siten, että se on 10 mg / kg kehosta.

Olisi oletettava, että 5 ml: n tilavuuden omaavien lasten suspensio ja siirappi sisältävät 120 mg vaikuttavaa ainetta.

Optimaalinen annostus on seuraava:

  • 3-12 kuukautta ¬– 60-120 mg
  • 1-5 vuotta - 150-250 mg
  • 5-12 vuotta - 250-500 mg

Ennen kuin käytät paracetamolia pediatrisessa muodossa, on tarpeen tutkia ohjeet. Parasetamolisiirappia annetaan lapsille iän painon mukaan. Mahdollinen hoito:

  • 2-6 vuotta - 5-10 ml
  • 6-12 vuotta vanha - 10-20 ml
  • yli 12 vuotta - 20-40 ml

Lasten parasetamoli, ohjeiden mukaan 3-4 kertaa päivässä. Annosten väli ei saa olla alle 4 tuntia. Lasten hoidon enimmäiskesto ei saa ylittää kolmea päivää.

Parasetamolin peräpuikkoja voidaan käyttää myös lasten hoitoon. Ohjeessa suositellaan seuraavia yksittäisiä annoksia:

  • 6-12 kuukautta - 0,5-1 peräpuikko (50-100 mg)
  • 1-3 vuotta - 1-1,5 peräpuikkoa (100-150 mg)
  • 3-5 vuotta - 1,5-2 peräpuikkoa (150-200 mg)
  • 5-10 vuotta - 2,5-3,5 peräpuikkoa (250-350 mg)
  • 10-12 vuotta - 3,5-5 peräpuikkoja (350-500 mg)

Peräpuikkoja ei pitäisi käyttää pidempään kuin kolme päivää.

Paracetamolitabletit: käyttöohjeet

rakenne

kuvaus

Käyttöaiheet

Vasta

- yliherkkyys parasetamolille;

- munuaisten ja maksan vajaatoiminta;

- raskaus ja imetys;

Annostus ja antaminen

Levitä sisälle, mieluiten aterioiden välillä.

Aikuiset, vanhukset ja yli 12-vuotiaat nuoret: 1000 mg (2,5–5 tablettia, joiden annos on 200 mg, 1-2 tablettia 500 mg: n annoksella) 4 tunnin välein, enimmäisannos enintään 4000 mg 24 tunnin aikana.

6-12-vuotiaat lapset: 200 mg - 500 mg (1 tabletti, jonka annos on 200 mg, ½ - 1 tabletti annoksella 500 mg) 4 tunnin välein, suurin annos enintään 2000 mg 24 tunnin ajan.

Alle 6-vuotiailla lapsilla tablettien käyttöä ei suositella.

Haittavaikutukset

- allergiset reaktiot, ihottuma, nokkosihottuma, angioedeema;

- maksatoksinen vaikutus, pitkäaikainen käyttö yli 4000 mg: n vuorokausiannoksella;

- pahoinvointi, nivelkipu;

- hemolyyttinen ja aplastinen anemia, trombosytopenia, agranulosytoosi, pancytopenia, metemoglobinemia;

- nefrotoksinen vaikutus munuaisen koliikin muodossa, aseptinen
pyuria, interstitiaalinen nefriitti, papillin nekroosi;

- verenpaineen alentaminen, hypoglykemia, hengenahdistus, vaskuliitti.

Jos ilmenee reaktioita, joita ei ole kuvattu pakkausselosteessa, ota yhteys lääkäriin.

yliannos

Vaikuttaa, kun otetaan paracetamolia annoksena, joka on yli 10 g / vrk (tai yli 140 mg / kg / vrk lapsilla). Potilailla, joilla on alkoholismi, hepatiitti, paracetamolin toksinen vaikutus voi ilmetä jopa sen käytön yhteydessä annoksena 2,5-4,0 g / vrk.

Oireet: Myrkytys etenee kolmessa vaiheessa. Vaihe 1 kestää 12–24 tuntia, ja sille on ominaista dyspeptiset oireet, ruoansulatuskanavan ärsytyksen oireet, pahoinvointi, oksentelu, hikoilu.

Vaihe 2 kestää 2–3 päivää, ja sille on ominaista pahoinvointi, oksentelu, transaminaasitason nousu, bilirubiini ja protrombiiniarvon nousu 2,0–2,5.

Vaihe 3 esiintyy 20%: lla myrkytystapauksista ja kestää 3–5 päivää. Sille on tunnusomaista hepatosyyttien syvällinen progressiivinen nekroosi, pahoinvointi, välitön oksentelu, keltaisuus, transaminaasien jyrkkä kasvu, bilirubiini, protrombiinin indeksin nousu yli 2,5. On merkkejä maksan vajaatoiminnasta, hypoglykemiasta, enkefalopatiasta, stuporista. Munuaisten vajaatoiminta ja sydänlihaksen dystrofia kehittyvät.

Hoito: sisältää lääkkeen poistamisen, mahahuuhtelun aktiivihiilellä ja suolalääkkeiden nimittämisen lääkkeen imeytymisen estämiseksi mahassa ja suolistossa. Glukoosi lasketaan laskimonsisäisesti (5–10% liuos 200–400 ml). Annetaan spesifinen vastalääke, N-asetyylikysteiini (palauttaa glutationin varannot ja eliminoi sen puutteen, kun taas paracetamolin myrkyllinen metaboliitti neutraloidaan). N-asetyylikysteiinin 20-prosenttista liuosta käytetään laskimoon ja sisälle: ensimmäinen annos on 140 mg / kg (0,7 ml / kg), sitten 70 mg / kg (0,35 ml / kg). Yhteensä annetaan 17 annosta. Tehokkain hoito aloitetaan ensimmäisten 10 tunnin kuluessa myrkytyksen kehittymisestä. Jos myrkytyshetkestä on kulunut yli 36 tuntia, hoito on tehotonta. Kun protrombiinin indeksi nousee yli 1,5, käytetään K-vitamiinia.1 (phytomenadion) 1 - 10 mg; kun protrombiiniarvon nousu on yli 3,0, on tarpeen aloittaa natiivin plasman tai hyytymistekijäkonsentraatin infuusio (1 - 2 yksikköä).

Myrkytyksen hoidossa on vasta-aiheista pakotetun diureesin, hemodialyysin suorittamisessa. Antihistamiineja ja glukokortikosteroideja ei pitäisi käyttää.

Yhteisvaikutukset muiden lääkkeiden kanssa

Jos käytät muita lääkkeitä, muista ilmoittaa asiasta lääkärille, ja jos olet itsehoidossa, ota yhteys lääkäriisi lääkkeen käytöstä.

Samanaikainen käyttö sytokromi P: n indusoijien kanssa450 (fenytoiini, alkoholi, barbituraatit, rifampisiini, fenyylibutatsoni, trisykliset masennuslääkkeet, yhdistetyt suun kautta otettavat ehkäisyvalmisteet) lisää hydroksyloituneen toksisen metaboliitin N-ABI: n tuotantoa ja paracetamolin hepatotoksisen vaikutuksen riskiä.

Alkoholi parantaa paratsetamolin myrkyllistä vaikutusta haimaan.

Samanaikainen käyttö sytokromi P: n estäjien kanssa450 (symetidiini, omepratsoli, makrolidiantibiootit) paracetamolin hepatotoksisen vaikutuksen riski vähenee.

Parasetamoli tehostaa keskushermoston, alkoholin masentumista. Tehostaa kloramfenikolin hematotoksista vaikutusta. Heikkenee uricosuric-aineiden (sulfiinipyratsoni) tehokkuutta.

Samanaikainen käyttö myotropisten antispasmodicsien (drota-verin, papaveriini, pitofenoni) ja m-holinoblokatoramien (fenpiveriiniumbromidi, platifilliini, atropiini) kanssa havaitsi, että kolestyramiini havaitsi hitaasti paracetamolin imeytymistä hitaan mahalaukun tyhjenemisen vuoksi.

Kun samanaikaisesti käytetään prokineettisiä aineita (metclopramide), erytromysiiniä, parasetamolin imeytymistä nopeutetaan nopeutetun mahalaukun tyhjenemisen vuoksi.

Barbituraatit heikentävät paratsetamolin antipyreettistä vaikutusta.

Paratsetamolin imeytymisnopeus laskee samanaikaisesti kolestyramiinin, tsimetidiinin, omepratsolin kanssa. Paratsetamolia voidaan käyttää aikaisintaan tunnin kuluttua kolesteramiinin levittämisestä aikaisintaan kaksi tuntia simetidiinin, omepratsolin, levittämisen jälkeen.

Varfariinin ja muiden kumariinien antikoagulanttivaikutusta voi parantaa paracetamolin pitkäaikainen säännöllinen käyttö potilailla, joilla on lisääntynyt verenvuotoriski. Yksittäisannoksilla ei ole merkittävää antikoagulanttivaikutusta.

Sovelluksen ominaisuudet

Raskaus ja imetys. Parasetamolin käyttö raskauden ja imetyksen aikana on vasta-aiheista. Tarvittaessa paracetamolin käyttö imetyksen aikana tulee poiketa lapsen rintakehästä koko hoidon ajan.

Tabletit eivät ole tarkoitettu alle 6-vuotiaille lapsille.

Parasetamolin pitkäaikainen käyttö. Tarvittaessa paracetamolin säännöllistä käyttöä yli 5 vuorokauden ajan tulee seurata viikoittaista kuvaa perifeerisestä verestä, maksan toiminnasta.

Vaikutukset laboratorion parametreihin. Parasetamolihoidon aikana plasman glukoosipitoisuus voi kasvaa ja glykeemisen profiilin tulokset voivat vääristyä.

Vaikutus kykyyn ajaa liikennettä ja hallita mekanismeja. Parasetamolin vastaanotto ei vaikuta kykyyn ajaa moottoriajoneuvoja tai muita mekanismeja lääkkeen käytön aikana.

Vapautuslomake

Tabletit 200 mg: 10 x 2 läpipainopakkauksessa;

muotoilematon laatikko pakkaus nro 10 × 1.

Tabletit 500 mg: läpipainopakkauksessa nro 10 × 2, nro 10 × 5;

muotoilematon laatikko pakkaus nro 10 × 1.

Paracetamolitabletit aikuisille: käyttöohjeet, mikä auttaa, hinta, koostumus

Tiedot ovat vain informatiivisia, asiantuntijan suosittelemia.

On hyvin vähän ihmisiä, joilla ei ole koskaan ollut flunssaa ja akuutteja hengitystieinfektioita. Usein suurin osa väestöstä on sairas syksyllä ja talvella, kun sataa ja jäähtyy ulkona.

Jokainen tuntee kurkun kurkun, päänsärky, yskä, nenä, kuume. En halua työskennellä tai rentoutua. Se on vaikea nukkua, koska väsynyt nenä ja kuume. Tällaisissa tilanteissa pelastuspillit aikuisille paracetamolia. Käyttöohjeet, mikä auttaa, koostumus, annostus - me kaikki puhumme tästä artikkelissa.

sisältö:

Käyttöohjeet

Paracetamolitabletit annetaan apteekeissa ilman lääkärin määräämää lääkemääräystä. Lue ohjeet huolellisesti ennen käyttöä. On muistettava, että toistuvaa käyttöä suurina annoksina ilman lääkärin kuulemista ei suositella. Alla on ohjeita paracetamolitablettien käytöstä aikuisille. Yritä noudattaa tiettyjä sääntöjä ohjaamalla sitä:

  • ottaa vain aterioiden jälkeen;
  • pestään huumeita runsaalla lämpimällä vedellä;
  • pureskele tabletti;
  • mieluiten 1-2 tuntia ruokailun jälkeen;
  • hoito antispasmodaalisilla lääkkeillä on ei-toivottavaa, koska ne viivästyttävät parasetamolin vaikutuksen alkamista;
  • lääkkeet, kuten aktiivihiili, vähentävät merkittävästi imeytymistä veressä.

Raskauden aikana

Lääketieteellisessä käytännössä parasetamolia käytetään antipyreettisenä, anti-inflammatorisena ja analgeettisena lääkkeenä. Tähän päivään mennessä ei ole haitallisia vaikutuksia sikiöön.

Parasetamolia käytetään sekä raskauden aikana että imetyksen aikana. Ennen kuin otat lääkettä, ota yhteyttä asiantuntijaan!

annostus

  • Aikuiset ja 12-vuotiaat lapset - yksi annos lääkettä on 500 - 1000 mg (1 - 2 tablettia). Suurin annos päivässä saavuttaa 4 g.
  • 6 - 12-vuotiaat lapset - yksi annos on 250 - 500 mg (1/2 - 1 tabletti). Suurin annos päivässä saavuttaa 2 g.
  • 1–5-vuotiaat lapset - annoksen määrää vain hoitava lääkäri.
  • Yksi tekniikka toistetaan 4-6 tunnin välein, mutta enintään neljä kertaa päivässä.

Lääkkeen parasetamolin kesto kuumeiden oireenmukaista hoitoa varten on enintään 3 päivää. Vähentää kipua enintään 5 päivää.

On välttämätöntä kysyä asiantuntijalta annostelun jatkamista ja annoksen nostamista.

rakenne

Parasetamoli on katkera maistuva valkoinen tabletti, joskus kerma tai vaaleanpunainen.

Yksi tabletti sisältää:

  • parasetamoliaktiivinen aine 200 ja 500 mg;

Missä apteekeissa on parempi ostaa + hinta

Tänään, kaikissa apteekeissa siellä Paracetamol. Alhainen hinta on edullinen jokaiselle ostajalle. 10 tabletin 500 mg: n hinta vaihtelee 2 - 29 ruplaan. Parhaat hinnat ovat online-apteekkien, kuten:

Arviot

Lääkärit vitsaavat, että jos Paracetamoli on ensiapupakkauksessasi, on mahdollisuus voittaa lähes puolet taudeista.

Alla on lääketieteen asiantuntijoiden arvostelu huumeesta.

Terveydenhuollon asiantuntijoiden arviot

Zverkov A.S. Erinomainen antipyreettinen lääke. Soveltuu käytettäväksi eri ikäryhmissä. Käytännössä lääkkeen nimittämiseen ei liittynyt haitallisia sivuvaikutuksia. Hyvä hinta. Kyllä, ja kaikissa apteekeissa se myydään.

Gorshenina Yu. A. Parasetamoli - lääke, jota on testattu ajoissa. He kohtelivat minua myös lapsuudessa. Joskus on annettava lapsille Paracetamol 1/2 pillereitä, jos nykyaikaiset lääkkeet eivät enää pysty selviytymään. Allergisia reaktioita ei havaita. Toiminta alkaa varsin nopeasti ja tehokkaasti.

Khrestanov A. S. Yksi yleisimmistä ja käytetyimmistä huumeista. Parasetamoli on välttämätön lääke useimmissa kotitalouksien ensiapupakkauksissa. Usein käytetään antipyreettinä. Toista lääkettä voidaan käyttää kipulääkkeenä. Mutta älä unohda noudattaa annosta.

Zinchenko A.V. Paracetamolia ENT-käytännössä käytetään korkeissa lämpötiloissa anestesian ja leikkauksen jälkeen. Hinta on yksinkertaisesti naurettavaa, ja laatu on ollut korkealla vuosikymmenien ajan. Luultavasti vain tablettien katkera maku.

Ihmiset arvioivat

”Kuinka monta ihmistä, niin paljon mielipiteitä”, sanoo sananlasku. Mutta huume Paracetamol-positiivinen palaute on paljon enemmän kuin negatiivinen.

Catherine K. Paracetamolia määrättiin raskauden aikana. Tänä aikana lämpötila ja päänsärky eivät ole mitään mahdotonta. Se auttaa nopeasti ja toimii pitkään. Hyväksy tähän asti, lähinnä hammassärky.

Irina K. On jokaisessa kodin ensiapupakkauksessa. Sitä käyttävät aikuiset ja hyvin pienet lapset. Olen kuullut viime vuosina parasetamolia koskevia erilaisia ​​tarinoita ja suosituksia. Mutta kohtelen häntä erittäin myönteisesti. Edullinen ja edullinen antipyretic.

Tatyana S. Paracetamol pelasti minut toistuvasti. Kun kuume, parasetamoli on ensimmäinen asia, joka auttaa nopeasti. Hän lievittää täydellisesti päänsärkyä. Korkeassa lämpötilassa on myös lihaskipua. Se on jo kauan huomannut halpaa - ei aina huono.

Natalia V. Nyt luultavasti kaikki kipulääkkeet tehdään Paracetamolin perusteella. Se sisältyy useimpiin viruslääkkeisiin, kylmä- ja suosituimpiin lääkkeisiin. Miksi maksaa enemmän? Tuotemerkille? Aina apteekissa ostan aikaa testatun paracetamolin - yleisin, kotimainen, halpa. Se kannattaa penniäkään. Otan SARSin kanssa, kun on tarpeen alentaa lämpöä, jos päänsärky tai hammassärky häiritsee. Sopii nivelkivun lievittämiseen. Tavallisesta kylmästä se on yksinkertaisesti välttämätöntä. Ja antipyreettinen ja anestesia. Taika-työkalu. Parasetamoli iskee täydellisesti lämpötilaan, mutta se selviää tietenkin kivusta. Kerron teille vain tunteeni.

Svetlana M. Paracetamol kohteli äitini lapsena. Hyvin auttoi kylmät. Nyt hänestä tuli äiti. ”Parannan” lapsen paracetamolin kanssa. Hän ei ole aiheuttanut haitallisia vaikutuksia kehoon minulla tai koko perheelleni. Kehotan kaikkia.

video

Alla on lyhyt video huumeesta.

todistus

Parasetamoli on yleinen ei-huumaava analgeetti. Se on Maailman terveysjärjestön tärkeimpien lääkkeiden luettelossa.

On todettu, että parasetamoli on prostaglandiinien biosynteesin heikko inhibiittori, ja sen estovaikutus kivun ja lämpötilan reaktion prostaglandiini-välittäjien synteesille tapahtuu enemmän keskushermostoon kuin kehään. Tämä selittää voimakkaan kipulääkkeen ja hyvin heikon tulehdusta ehkäisevän vaikutuksen.

Parasetamoli ei käytännössä sitoutuudu plasman proteiineihin, se tunkeutuu helposti veri-aivoesteeseen, se jakautuu lähes tasaisesti aivoihin. Lääke aloittaa nopean antipyreettisen ja analgeettisen vaikutuksen 20-30 minuutin kuluttua ja jatkaa toimintaansa noin 4 tuntia. Lääkkeen täydellisen eliminoinnin aika on keskimäärin 4,5 tuntia. Lääke erittyy pääasiassa munuaisilla (98%), suurin osa annetusta annoksesta biotransformoituu maksassa.

Paratsetamolilla ei ole lähes mitään vaikutusta mahalaukun limakalvoon eikä se aiheuta haavaumia. Tämä selittää myös bronkospasmin puuttumisen, mikä sallii paratsetamolin käytön keuhkoputkia sairastavien potilaiden hoidossa.

Toisin kuin aspiriini, lääke ei vaikuta verijärjestelmään ja veren hyytymiseen. Parasetamolin nämä edut ja terapeuttisen vaikutuksen laaja leveys ovat antaneet hänelle mahdollisuuden sijoittaa arvoinen paikka muiden ei-huumaavien kipulääkkeiden joukossa.

Parasetamolia käytetään:

  • kohonnut lämpötila;
  • katarraaliset sairaudet;
  • tartuntataudit ja tartuntataudit;
  • päänsärky;
  • hammassärky;
  • migreeni;
  • lihaskipu;
  • hermosärky;
  • algodismenorei;
  • vammojen aiheuttama kipu;
  • palovammat;
  • nivelrikko;
  • kuumeinen oireyhtymä;
  • kuukautisten aikana;
  • krapula parantaa merkittävästi kehon yleistä tilaa.

Vasta

Todennäköisesti jollakin lääkkeellä on tiettyjä vasta-aiheita. Ja parasetamoli ei ole poikkeus.

Tärkeimmät vasta-aiheet ovat:

  • yksittäinen siedettävyys vaikuttavalle aineelle tai muulle koostumuksen ainesosalle;
  • munuaisten tai maksan vajaatoiminta (munuaisten tai maksan vajaatoiminta);
  • anemia;
  • rintakehä (enintään kuukausi).

Ota parasetamolia äärimmäisen varovaisesti, kun:

  • viruksen hepatiitti;
  • alkoholipitoiset maksavaurioita;
  • glukoosi-6-fosfaattidehydrogenaasin puute;
  • alkoholismi;
  • raskaus;
  • imetyksen aikana.

Haittavaikutukset

Joskus huumeiden käytössä on seuraavia haittavaikutuksia:

  • dyspeptisiä oireita voi esiintyä harvoin;
  • hepatotoksinen vaikutus;
  • pahoinvointi;
  • oksentelu;
  • vatsakipu;
  • harvoin trombosytopenia;
  • leukopenia;
  • pansytopenia;
  • neutropenia;
  • agranulosytoosi;
  • harvoin aiheuttaa allergisia reaktioita, joihin liittyy ihottumaa, kutinaa, nokkosihottumaa;
  • kun sitä käytetään suurina annoksina - interstitiaalinen nefriitti, papillaarinen nekroosi;
  • erittäin harvoin anafylaktinen sokki;
  • bronkospastinen oireyhtymä (harvinainen).

Lääkkeen samanaikainen käyttö etanolilla (alkoholi) lisää haimatulehduksen riskiä.

Jos harkitsemme lääkkeen sivuvaikutuksia, on huolehdittava ajettaessa ja työskenneltäessä vaarallisten koneiden kanssa.

yliannos

Kun parasetamoli yliannostus tapahtuu:

1-2 päivää myrkytyksen jälkeen on merkkejä maksavauriosta. Harvinaisissa vakavissa tapauksissa maksan vajaatoiminta kehittyy.

Myrkylliset vaikutukset aikuisilla ovat mahdollisia 10-15 g: n ottamisen jälkeen. Maksan leesioita havaitaan 1-6 päivän kuluttua. Harvoin maksan vajaatoiminta kehittyy erittäin nopeasti ja lisäksi munuaisten vajaatoiminta vaikeuttaa sitä.

On kiireellistä tehdä huuhtelu mahalaukun aikana ensimmäisen 4 tunnin aikana myrkytyksen jälkeen, ottaa adsorbentit ja ota välittömästi yhteyttä lääkäriin.

analogit

Lääkkeet on jaettu synonyymeihin ja analogeihin. Synonyymit sisältävät yhden tai useamman saman aktiivisen kemiallisen aineen, jolla on terapeuttinen vaikutus henkilöön. Analogit ovat lääkkeitä, jotka sisältävät erilaisia ​​vaikuttavia aineita, mutta ne on määrätty hoitamaan samoja sairauksia.

Seuraavassa on muutamia vaikuttavan aineen parasetamolin analogeja:

  • Panadol. Ensi silmäyksellä sama lääke. Vaikuttava aine on parasetamoli, mutta se sisältää soodaa (natriumbikarbonaattia). Siksi parasetamoli imeytyy paremmin ruokatorveen ja toimii siten nopeammin. Panadolia tuottavat eurooppalaiset lääkeyhtiöt, jotka vaikuttavat suoraan sen hintaan. Keskimääräinen hinta 12 tablettia kohti on 44 ruplaa.
  • Efferalgan. Vaikuttava aine on sama parasetamoli. Lääke on määrätty taudille, johon liittyy kipua ja kuumetta. Päänsärky, hammassärky, lihaskipu, neuralgia, radikuliitti ja nivelkipu. Efferalganin käyttö on miellyttävämpää. Keskihinta on 146 ruplaa.
  • Akamol-Teva. Kipulääke. Vähentää kuumetta. Sillä on antipyreettinen vaikutus, mutta tulehdusta torjuvassa prosessissa se ei anna tuloksia. Todistuksen mukaan lääke on hieman huonompi kuin Paracetamol. Keskihinta on noin 83 ruplaa.

FAQ: Vastaukset usein kysyttyihin kysymyksiin

Onko Paracetamol auttaa päänsärkyä?

Lääke pystyy varmasti selviytymään tällaisista epämiellyttävistä oireista, mutta jokainen organismi on yksilöllinen ja toiminta alkaa jonkun nopeammin, joku hitaammin.

Onko Paracetamol auttaa ihmisiä kylmässä?

Se varmasti auttaa. Se vähentää kuumetta. On kuitenkin suositeltavaa torjua influenssavirusta ja ARVI: ta antibioottien kanssa, jotka asiantuntija määrää.

Onko lääkkeen yhdistäminen alkoholiin sallittua?

Parasetamolin ja alkoholin yhdistelmä aiheuttaa suurta vahinkoa maksalle ja häiritsee sen toimintaa.

Voitko ottaa paracetamolia raskauden aikana?

Parasetamolia määrätään raskauden ja imetyksen aikana. Tähän mennessä ei ole havaittu haitallisia vaikutuksia sikiöön.

Mihin aikaan on mahdollista toistaa vastaanotto?

Otettu toistuvasti 4-6 tunnin välein, mutta enintään neljä kertaa päivässä.

Onko sallittua ottaa Paracetamolia antibioottien kanssa?

Lääkärit saavat käyttää Paracetamolia antibioottien kanssa.

Ainoa ehto ei ole käyttää tyhjään vatsaan ja tarkkailla niiden tekniikoiden väliä vähintään 20-30 minuutin ajan.

Kuinka monta paracetamolitablettia voidaan antaa lapsille?

  • 12-vuotiaille lapsille - yksi annos lääkettä on 500 - 1000 mg (1 - 2 tablettia). Suurin annos päivässä saavuttaa 4 g.
  • 6 - 12-vuotiaat lapset - yksi annos on 250 - 500 mg (1/2 - 1 tabletti). Suurin annos päivässä saavuttaa 2 g.
  • 1–5-vuotiaille lapsille annostusta määrää vain lääkäri.

Kuinka kauan kestää?

Paratsetamolilla on antipyreettisiä ja analgeettisia vaikutuksia keskimäärin 30 minuutin kuluttua.